barzoj - ruský chrt

FRABRICIO Balšaja Achota ..... ALLIGIERA SONET Royal Lily

Výcvik

 

  »  ZKOUŠKY Z POSLUŠNOSTI,  které  jsem s  Dantem absolvovala:

  »  24.10.2004
 -  zkouška ZZO    »  prospěl Výborně   (56 bodů z  60)
  »  08.05.2005  -  zkouška ZOP    »  prospěl Výborně  (93 bodů ze 100)
  »  22.10.2005  -  zkouška ZPU1  »  prospěl  Dobře    (125 bodů ze 150)

Chrt na cvičáku - nezvyklý úkaz anebo nic neobvyklého? Spíš to první, chrtů je na cvičácích  zatím stále jako šafránu, ale časy se mění ....dnešní kynologická cvičiště většinou již nejsou jen o obranách, stopách a puntičkářsky přesném plnění povelů, již dávno zde nepotkáte jen  klasická služební plemena jako je německý ovčák, knírač, rotvajler apod... Nejinak tomu je i v Kynologickém klubu Znojmo - Gránice. Cvičiště tohoto klubu navštěvuje celá škála psích plemen - k vidění jsou zde nejen němečtí a belgičtí ovčáci, dobrmani, knírači, ale i labradoři, zlatí retrívři, bíglové, rhodéský ridgeback, špicové, ohaři, kólie, šeltie, pitbulové, kavalír, jack i parson russel teriéři, shitzu, kokři, briardi, vestík, beauceron, nejrůznější kříženečci...a také jeden barzoj (teď už vlastně dva,ale Sonetka si tam zatím chodí jen hrát :-)  )

Je tedy zřejmé, že nesouhlasím s názorem většiny chrtařů, že chrt nepatří na cvičák - vždy je to o přístupu a o lidech. A hlavně o majiteli. Zkrátka si myslím, že pokud je výcvik veden správně a s dostatečným přihlédnutím ke specifikům plemene, pokud se vyvarujete drilu, násilí a nebudete přespříliš ambiciózní tak jde i u chrta dosáhnout velmi dobrých výsledků i v tomto, pro něj nepříliš typickém, kynologickém odvětví. S Dantem jsem složila tři zkoušky z poslušnosti, všechny naprosto hladce a s přehledem, jedinou výraznější bodovou ztrátu jsme zaznamenali u zkoušky ZPU1 (Zkouška pracovní upotřebitelnosti), jelikož hlídání předmětu Danteho vůbec nebavilo -nechápal proč by měl hlídat můj batoh (a navíc prázdný) před nějakým cizím chlápkem,vždyť jsme přece stála opodál,tak jsem si ho mohla pohlídat sama, no ne? :-)

Ale popořádku - až do Danteho 8 měsíce věku jsem se s ním věnovala jen klasické výchově štěněte, základům slušného chování (např. povel fuj, nenahlížení do cizích igelitek, chození na vodítku bez tahání,...). Jediným opravdovým povelem, který jsme do té doby trénovali, bylo přivolání - povel ke mně. Ten jsme  již od prvních okamžiků společného života pečlivě a často nacvičovali :-) A vyplatilo se! Dante chodí připoután k vodítku jen minimálně, prakticky jen při přecházení hlavní silnice, pokud procházíme centrem města, na výstavách a coursingu - jinak se pohybuje neustále navolno - je totiž výborně ovladatelný a přivolatelný. Ale zpátky k Danteho osmému měsíci věku - teprve v tomto období jsme začali docházet na cvičák. Poprvé jsme dorazili spíš jen z pouhé zvědavosti a také proto  že jsem k tomu byla přemluvena svou kamarádkou Evou.  Rychlost a preciznost s jakou se Dante učil všem cvikům poslušnosti ale překvapila mnohé (mě nevyjímaje) a tak už jsme zůstali, stali se členy, složili nějakou tu zkoušku a pravidelně na cvičák docházíme již čtvrtým rokem....pravda, už dávno spíš jen kvůli přátelskému popovídání si s kamarády,.... a navíc - většinou teď už spíš cvičíme ostatní než sami sebe... :-)

     

A  jaké  povely,  že to vlastně  Danťula umí?  Povel volno ,  přivolání s předsednutím, přivolání k noze za chůze, obraty vpravo bok, vlevo bok, čelem vzad - na místě i za pochodu, pomalou chůzi na povel, sedni, lehni, vstaň, aport, stůj, čekej,odložení za chůze vleže i ve stoje, zůstaň - dlouhodobé odložení (psovod v úkrytu), štěkej, vpřed, zpět, překážky typu áčko, kladina, skokovky, tunel, slalom,.... No a samozřejmě ovládá i celou škálu klasicky domácích povelů jako - pojď sem, dělej jdeme, nikam-tady budeš, nemlaskej, neškemrej, lehni si a spinkej.... :-) 

Dante je zkrátka chrt který má zkoušky z poslušnosti. A bez bázně a hany přiznávám, že jsem na to také náležitě pyšná!!!  Výcvikem rozhodně neutrpěla jeho něžná psýcha ani aristokratická hrdost a povznesenost, tak typická pro toto úchvatné plemeno, které si navždy získalo mé srdce. Dante vždy byl a vždy i bude především vášnivým lovcem, úžasnou psí osobností a také skvělým parťákem. Parťákem do pohody i nepohody. A o tom to je! :-)

 
Děkuji Vám za návštěvu tohoto webu a někdy zase nashledanou :-)